Eragon

28. března 2008 v 16:38 |  →Filmíky...←
Děj filmu:
Eragonovi je patnáct a žije na farmě se strýcem Gerem a bratrancem Roranem. Gero a nyní již jeho zesnulá žena Mariana Eragona vychovali. O Eragonově matce se nic neví; matka Selena, Gerova sestra, krátce po jeho narození odešla a od té doby ji nikdo neviděl. Během jedné ze svých loveckých výprav Eragon nečekaně objeví lesklý modrý kámen a odnese si jej domů. Později kámen praskne a vylíhne se z něj dračí mládě. Když se jej Eragon dotkne, objeví se mu na dlani stříbrná značka a tak mezi nimi vzniká nezrušitelné pouti a z Eragona se stává jeden z legendárních dračích jezdců.
Dračí jezdci byli ustaveni před několika tisíci lety po velké válce elfů z draky, aby zaručili, že mezi těmito dvěma rasami už nikdy nedojde k podobnému nepřátelství. Jezdci se stali strážci míru, učiteli, léčiteli, přírodními filozofy a díky svému spojení s draky také největšími kouzelníky. Pod jejich vedením země zažívala zlaté časy.
Když do Alagaësie přišli lidé, byli připojeni k tomuto vyvolenému řádu. Po mnoha letech však zrůdní a bojovní urgalové zabili draka mladého lidského jezdce Galbatorixe. Ze ztráty draka a odmítnutí starších Jezdců dát mu nového byl Galbatorix tak rozzuřen, že se rozhodl svrhnout Jezdce,
Ukradl jiného draka, kterému dal jméno Šruikan, a ovládl ho pomocí temných kouzel, potom kolem sebe shromáždil skupinu třinácti zrádců :Křivopřísežníků. S pomocí svých krutých učedníků svrhl Jezdce, zabil jejich vůdce Vraela a prohlásil se králem Alagaësie. Ovládnout Alagaësii se Galbatorixovi podaří jen z části, protože elfové a trpaslíci si uchovali svou samostatnost tím, že se skryli na utajených místech, zatímco odpůrci nového krále mezi lidmi založili na jihu Alagaësie nový stát jménem Surda. Po osmdesáti letech otevřených rozporů způsobením zničením Jezdců se ani dalších dvacet let nedaří tuto situaci vyřešit.
A uprostřed této křehké politické situace se najednou ocitá Eragon. Bojí se, že je ve smrtelném nebezpečí, neboť je všeobecně známo, že Galbatorix zabil každého jezdce, který mu odmítl přísahat věrnost. Ukryje proto malou dračici před vlastní rodinou a tajně ji vychovává. Dá jí jméno Safira podle draka, o němž se mu zmíní vesnický vypravěč Brom. Zanedlouho jeho bratranec Roran odchází za prací, aby vydělal dost peněz a mohl se oženit s řezníkovo dcerou Katrinou.
V době, kdy už Safira přerostla Eragona, přicházejí do Carvahallu dva hroziví, podivní cizinci zvaní ra´ zakové a hledají tajemný kámen, tedy Safiřino vejce. Safira ve strachu před nimi uletí s Eragonem do nedalekých Dračích hor. Eragon ji sice přesvědčí, aby se vrátila zpátky, ale zjistí, že mezitím ra´zakové srovnali jeho domov se zemí. Dragon najde v sutinách Gera, zmučeného a vážně zraběbého.
Gero brzy na to zraněním podlehne a Eragon přísahá, že ra´zaky vypátrá a zabije. Už na útěku Eragona zastaví Brom, který již o Safiře ví, a požádá Eragona, aby ho mohl ze svých vlastních důvodů doprovázet. Eragon souhlasí; Brom mu věnuje meč Zar´roc, který kdysi patřil jednomu Jezdci, ale odmítá mu prozradit, jak k němu přišel.
Eragon se během cest od Broma mnohému naučí, včetně umění bojovat s mečem a kouzlit. Nakonec ale stopu ra´ zaků ztratí a jsou nuceni navštívit město Teirm, aby s pomocí Bromova starého přítele Jeoda našli doupě ra´ zaků.
V Teirmu se Eragon setká s výstřední bylinkářkou Angelou, která mu věští osud a předpoví, že mocné síly budou bojovat o to, aby řídily jeho osud; předpoví mu také milostný vztah k ženě urozeného původu; to, že jednoho dne opustí Alagaësii a už se nikdy nevrátí; a též zradu, která přijde z jeho vlastní rodiny. Její společník, kočkodlak Solembum, mu udělí také pár rad. Pak Eragon, Brom a Safira odjíždějí do Dras-Leony vypátrat ra´ zaky.
Brom nakonec Eragonovi prozradí, že je spojencem Vardejnů-skupiny vzbouřenců, kteří usilují o svržení Galbatorixe- a že se v Carvahallu skrýval a čekal, dokud se neobjeví nový Dračí jezdec. Také mu vysvětlí, že před dvaceti lety ukradli s Jeodem Galbatorixovi Safiřino vejce. Během tohoto únosu Brom zabil Morzana, prvního a zároveň posledního z Křivopřísežníků. Nyní existují už jen dvě dračí vejce, z nichž obě má stále Galbatorix.
Poblíž Dras-Leony ra´ zakové přepadnou Eragona a jeho společníka. Brom chrání Eragona, ale v boji je sám smrtelně zraněn. Ra´ zaky však nečekaně zažene tajemný mladý muž jménem Murtagh, který tvrdí, že už je delší dobu stopoval. Brom zemře následující noci. S posledním dechem se přizná, že kdysi sám býval Jezdcem a jeho dračice se také jmenovala Safira. Eragon pohřbí BGroma do pískovcové hrobky, kterou Safira promění kouzlem v čirý diamant.
Nyní již bez Broma se Eragon a Safira rozhodnout přidat se k Vardejnům. Nešťastnou náhodou je však Eragon zajat v Gil´ eadu zajat a přiveden ke Stínu Durzovi Galbatorixovu pobočníkovi. S Murtaghovou pomocí Eragon z vězení uteče a vezme s sebou dalšího zajatce, elfku Aryu, která je v bězvědomí. Z Eragona a Murtagha se stanou velcí přátelé.
Arya se v duchu spojí s Eragonem a sdělí mu, že převážela Safiřino vejce mezi elfy a Vardeny v naději, že by si dračice mohla vybrat nového Jezdce a pro něj se vylíhnout. Jenže během poslední cesty ji přepadl Durza a ona byla nucena kouzlem odeslat vejce pryč a tak se dostalo až k Eragonovi. Teď je Arya vážně zraněná a potřebuje lékařskou pomoc Vardejnů. V myšlenkách ukáže Eragonovi, kde tyto vzbouřence najít. Začíná napínavý závod s časem. Eragon a jeho přátelé urazí skoro čtyři sta mil za osm dní. Pronásleduje je skupina Uralů, kteří je uvězní v nebetyčných Beorských horách. Murtagh, který s nimi původně k Vardejnům nechtěl jít, se již nemůže vrátit a musí Eragonovi přiznat, že je synem Morzana. Odsuzuje však skutky svého otce a utekl z Galbatorixova dvora proto, aby se mohl vydat vlastní cestou. Ukáže Eragonovi obrovskou jizvu přes záda, k níž přišel jako dítě, když po něm Moran hodil svůj meč Zar´ roc. A tak se Eragon dozvídá, že jeho meč kdysi patřil Morzanovu otci, který zradil jezdce a zavraždil mnoho svých bývalých druhů.
Už to vypadá, že urgalové pobijí Eragona a jeho přátele, ale na poslední chvíli je zachrání Vardenové, kteří jako by vystoupili ze skály. Ukáže se, že vzbouřenci sídlí ve Farthen Duru, duté hoře deset mil vysoké a deset mil široké. V této hoře se také nachází hlavní město trpaslíků-Trojnheim. Eragon je odveden k vůdci Vrdenům Ažihadovi a Murtagh uvězněn kvůli svému původu. Ažihad objasní Eragonovi mnoho věcí, mimo jiné i to, že Vardenové, trpaslíci a elfové uzavřeli dohodu, že když se objeví nový Jezdec, bude jej z počátku cvičit Brom a pak Jezdec dokončí svůj výcvik u Elfů. Eragon se teď musí rozhodnout, zda se bude této dohody držet.
Eragon se seznámí s králem trpaslíků Hrothgarem a Ažihadovou dcerou Nasuadou; jeho mysl a schopnosti prověřují Dvojčata, dva holohlaví a nevraživí kouzelníci, kteří slouží Ažihadovi; utká se s Aryou, která se mezitím uzdravila; a znovu potká Angelu se Solembumem, kteří se přidali k Vardenům. Eragon se Safirou také požehnají jednomu z osiřelých nemluvňat.
Eragonův pobyt v Farthen Duru naruší zprávy o urgalské armádě, která se blíží trpasličími chodbami. V bitvě, jež následně vypukne, je Eragon oddělen od Safiry a musí bojovat sám se stínem Durzou. Durza je daleko silnější než kterýkoli člověk, snadno Eragone přemůže a rozsekne mu záda od ramene k boku. Naštěstí v tom okamžiku Arya se Safirou prorazí střech sálu-šedesát stop široký safír-Isidar Mithrim- a překvapí Durzu natolik, že mu Eragon stačí probodnout srdce. Urgalové, které Durza doposud ovládal, jsou zahnáni zpátky do chodeb.
Zatímco Eragon leží po bitvě v bezvědomí, telepaticky se sním spojí bytost a představí se mu jako Togira Ikonoka- Zdravý mrzák. Nabídne mu odpovědi na všechny jeho otázky a pobídne ho, ať ho navštíví v elfském městě Ellesméra.
Když se Eragon probere, zjistí, že přes veškerou Angelinu snahu mu na zádech zůstala jizva podobná Murtaghově. Ke své nelibosti si uvědomí, že Durzu zabil jen náhodou a že zoufale potřebuje další výcvik.
Eragon se tedy rozhodne, že vyhledá Továru Ikonoku v Ellesméře a bude se od něj učit. Osudové události teď probíhají rychlým tempem, po Alagaësii se šíří první hlasité zprávy o nadcházející válce a kvapem se blíží čas, kdy bude muset Eragon udělat krok vpřed a postavot se savému jedinému skutečnému nepříteli: králi Galbatorixovi.
Fotly z filmu:


Eragon
celý film ke shlédnutí :
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 top top | Web | 28. března 2008 v 16:39 | Reagovat

Ahoj , můj blog se vrátil po půl roce a opět ho rozjíždím mám Novou Hitparádu Top15 !!! Díky za návštěvu a mám tam plno realityshow !!=);)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama